Залежно від того середовища, з яким буде працювати вентилятор, розрізняють такі моделі:

  • Звичайне виконання - такі вентилятори переміщують газо-повітряні суміші, агресивність яких не вища за агресивність повітря по відношенню до вуглецевих сталей.
  • Стійкі до корозії - призначені для переміщення газоповітряних сумішей, які мають агресивні домішки.
  • Виглядозахищені - призначені для переміщення деяких видів газо-повітряних сумішей вибухонебезпечного характеру.
  • Пилові - призначені для переміщення сумішей, у яких є сипучі домішки.

Випускаються вентилятори з робочими колесами, які відрізняються за нахилом лопаток щодо обертання. Так вони можуть бути загнуті назад, вперед або мати радіальне розташування.

Також вентилятори розрізняються за конструктивним виконанням:

  • Перше - робоче колесо насаджено на вал двигуна.
  • Третє - вал робочого колеса закріплений на двох підшипниках, з'єднаний за допомогою муфти з двигуном.
  • Шосте - вал укріплений на двох підшипниках, з двигуном з'єднаний за допомогою клинопасової передачі.

Ефективність вентиляції безпосередньо залежить від того, чи правильно підібраний вентилятор до умов його роботи та площі приміщення. Оптимальна продуктивність вентилятора визначається шляхом множення об'єму приміщення на годинну кратність повітрообміну.

Промислове застосування та вентиляція приміщення великого об'єму.

Приміщення

Обмінів/година

Банки

2-4

Офіси

5-7

Кінотеатри та театри

7-9

Фабрики + кухні

15-12

Бари, кафе, пивні зали

9-11

Ливарні та металообробні цехи

20-40

Гаражі та авторемонтні майстерні

6-8

Лабораторії (тільки обмін повітря)

5-10

Красильні цехи (промислові)

25-40

Красильні майстерні (хімчистки)

15-25

Туалети (громадські)

10-12

Столові на підприємствах

5-9

Лікарні/клініки

4-6

Вентилятори можуть бути лівим або правим обертанням. Ліве обертання – коли робоче колесо обертається за годинниковою стрілкою, праве – проти. Обидва варіанти розглядаються з боку електродвигуна.

Розрізняють вентилятори і за робочим тиском. Вони бувають:

  • Низького тиску - до 1000 Па.
  • Середнього - від 1000 до 3000 Па.
  • Високого - від 3000 до 12000 Па.

Зміцнюються вентилятори до повітропроводу за допомогою гнучких вставок, які зменшують вібрацію від роботи, знижують рівень шуму.

Також розрізняють вентилятори швидкоходності:

  • Велика швидкохідність - лопатки загнуті назад, їх невелика кількість, робоче колесо широке.
  • Середня швидкохідність - колесо барабанного типу, лопатки загнуті назад, є великий діаметр входу.
  • Мала швидкохідність - невеликий діаметр входу, вузьке робоче колесо, невелика ширина корпусу, лопатки можуть бути загнуті назад і вперед.

Також вентилятори поділяють на переносні, стаціонарні та напівстаціонарні за компонуванням.

Визначення

  • Продуктивність Q – витрати повітря, що переміщується вентилятором за певний відрізок часу, м3\год.
  • Динамічний тиск Pd – кінетична енергія потоку, віднесена до 1 м3 повітря.
  • Статичний тиск Ps – потенційна енергія 1 м3 повітря в розрізі, тиск потоку не стінки повітроводу.
  • Повний тиск Pv – сума статичного Ps та динамічного Pd тисків.

Радіальні вентилятори

Дані пристрої характеризуються меншою масою, компактними габаритами, надійністю та економічністю споживання енергії. Ця модель має найменші експлуатаційні витрати. Робоче колесо такого вентилятора має бути добре збалансоване. Жорсткість та міцність конструкції залежать від того, з якого матеріалу виконано колесо. У разі збільшення ширини колеса його жорсткість і міцність знижуються. Міцнішими будуть колеса з конічним переднім диском.

Радіальні вентилятори мають кілька схем виконання:

  • Перша - застосовується для пристроїв невеликих розмірів, завдяки чому досягається відносна безшумність, компактність, економічність.
  • Друга та четверта - не отримали широкого застосування.
  • Третя - для коліс великого діаметру та маси.
  • П'ята та сьома - використовується для вентилятора двостороннього всмоктування.
  • Шоста - набула широкого застосування за рахунок простоти з'єднання та легкості заміни деталей.

Для дахових вентиляторів існують окремі схеми виконання.

Виділяють кілька груп радіальних вентиляторів – загального та спеціального призначення. Загальне призначення підходить для переміщення повітря, агресивність якого по відношенню до вуглецевих сталей не вище агресивності повітря. Спеціальне призначення призначене для переміщення середовищ, які мають агресивні домішки.

Пилові вентилятори

Призначені для переміщення повітря з механічними домішками, позначаються буквою П. При цьому повітряні суміші, що переміщуються, не повинні містити абразивних частинок, не перевищувати агресивності по відношенню до вуглецевої сталі. Максимальна температура повітря для суміші – не вище 80, липких або волокнистих речовин не повинно бути.

Пилові вентилятори застосовують для видалення деревної та металевої стружки, пилу від роботи верстатів, для пневмотранспорту. Передні лопатки колеса мають таку форму, щоб скидати матеріали, що потрапили в колесо, легко злітали під дією відцентрової сили. Дані вентилятори мають нижчий ККД через те, що мають великий зазор між патрубком та колесом.

Корозійно-стійкі вентилятори

Підходять для переміщення агресивних сумішей, тому виконана з титанових сплавів, нержавіючої сталі, поліпропілену. Крім того, модель може мати спеціальне антикорозійне покриття. Такі вентилятори також виключають появу іскор. Вентилятори зі сплаву алюмінію та різнорідних металів виконуються за першою конструктивною схемою, мають вибухозахищений двигун. Більшість моделей призначені не лише для помірного, а й для тропічного клімату.

Тягодуті вентилятори

Призначені для переміщення газоповітряних сумішей, в яких присутні димові гази. При цьому, для вибухів від ударів сумішей використовувати їх не можна. розрізняють димососи та дутьові вентилятори.

Димососи призначені для відсмоктування газів, температура яких не перевищує 200 градусів. Встановлюються вони у топках пиловугільних котлів. Лопатки робочого колеса потовщені для того, щоб запобігти їх передчасному зносу. Ходова частина доповнена охолоджуючим елементом та змійовиком охолодження олії.

Дутові вентилятори подають повітря в камеру опалення котлів або промислових установок. Бувають одно- та двосторонніми. Мають осьові напрямні апарати. Призначені для подачі повітря, температура якого не перевищує 400 градусів. Можлива експлуатація такого обладнання не лише всередині, а й поза приміщенням. встановлюю дутьові пристрої тільки після очищувальних апаратів.

Млинові вентилятори

Пристрої призначені для пневматичного переміщення та неагресивного вугільного пилу. Встановлюють їх у системах пилоприготування котлів. Конструкція виконана таким чином, щоб зменшити інтенсивність зношування.

Судові вентилятори

Застосовують у системі вентиляції машинно-котельних відділень, житлових та службових приміщень для охолодження механізмів. Такі пристрої повинні бути вібро та ударостійкими, не робити багато шуму, відрізнятися компактними розмірами та масою. Крім того, суднові вентилятори повинні стабільно працювати в умовах крену та диференту.

Шахтні вентилятори

Застосовуються в шахтах та рудниках, забезпечують великий тиск та витрати. Переміщують усе повітря, яке проходить шахтою та її крилом.

Вентилятори головного провітрювання

Працюють у мережі зі змінним опором, для чого мають регульований привід, осьовий напрямний апарат, поворотні закрилки лопаток. На вході вентилятор має подвійний поворот, трійник, вхідну коробку, а на виході – поворотне коліно, вихідну коробку, дифузор.